Služby

Praní v ozónu

Čistění oděvů
Svatební šaty
Obleky
Péřové bundy
Kabáty
Spací pytle
Společenské šaty
Kožené věci
Oděvy z dutého vlákna
Praní
Ložní prádlo
Osobní prádlo
Záclony, závěsy
Potahy na matrace
Ostatní
Kulmujeme zavinovačky
Impregnujeme oděvy

Praní v ozónu

Jde o technologii, která sice není v Evropě příliš rozšířená (kromě Británie), avšak v severní Americe tj. Kanadě a USA má přes 5.000 instalací. To je dostatečnou zárukou její účinosti.

Ozon je nejsilnější prakticky využitelné oxidační činidlo vůbec nám známé. Jeo oxidační potenciál má hodnotu 2.07 oproti např. předtím používaného chlornanu sodného s oxidačním potenciálem 0.94. Obrovský oxidační potenciál je zárukou dokonalého odstranění skvrn a především dezinfekčního působní. Na tomto účinku se v prací lázni podílejí i volné hydroxylové radikály a atomický a molekulární kyslík. Spolehlivě ničí bakterie, viry a parazity. Rozkládá mnohé organické vazby a textilie zbavuje skvrn. Neatakuje textilie a prodlužuje jejich životnost dvojnásobně a více. Prádlo má po vyprání příjemnou vůni a ztrácí veškeré pachové zatížení. Američané perou v ozonových lázních především zdravotnické prádlo.

US EPA považuje ozon za nejpřirozenější dezinfektant vůbec. Za dobu menší než 1 minuta ničí při koncentraci 0.009 ppm E. colli, 0.99 ppm Staphylococcus a Pseudomonas a 21 ppm a 5 minut Legionella Pneum. Při ozonovém praní se obvykle dosahují koncentrace v pracích lázních 1.5 - 3.0 ppm.

Ing. Zdeněk Kadlčík
17.3.2020